foto6 foto2 foto5 foto7 foto3 foto1

Teraskonstruktsioonil treppide ja piirete tellimine

Soovitused ja nõuanded eramusse planeeritavate teraskonstruktsioonil treppide ja piirete tellimiseks.

Kõigepealt tuleks selgeks teha, milline peaks olema lõpptulemus, kuna soovid ja võimalused on erinevad. Kas midagi lihtsat, mis põhimõtteliselt täidaks ainult oma funktsiooni või midagi, millel oleks nägu, omapära,  mugav kasutada ja ei vajaks „ravi“ juba esimestel ekspluatatsiooni aastatel. Piire ja trepp – mis neis siis nii väga erilist on? Trepi peamine funktsioon on saada mugavalt ühelt korruselt teisele ja vastupidi, piiretel omakorda on peamine eesmärk turvalisuse tagamine. Lisaks oma funktsionaalsusele on tegu siiski lahutamatute hoone või ehitise osadega, mis mõeldud aastateks ja täidavad olulist rolli toa/hoone kujunduses. Metall, puit, klaas, plastik- kombinatsioonide võimalused on väga laiad. Loomulikult on hind oluline, kuid silmas tasuks pidada, mida antud hinna eest pakutakse. Buumiaastate tulemusi hakkab silma siit ja sealt. Alles ju ehitati, aga juba laguneb ja rooste on võimust võtnud.

Trepi planeerimine – trepid tuleb planeerida hoone projekteerimise, ümber- või juurdeehituse faasis. Hoone projekteerimisel ja ehitusel peab arvestama, et trepp koos kõigi piiretega (trepi-, rõdu-, terrassi- jms. piirded) ei ole teisejärguline, vaid võrdväärne konstruktsiooni osa ning silmas peab pidama järgmist:

Trepi kavandamisel tuleb selgitada välja sobilikuim plaaniline lahendus, meelepärane kandesüsteem (nt. ühe- või kahe talaga trepp),  astme kõrgus, laius ja materjal ning piirdelahendus.

Allpool näidatud enamlevinud ja lihtsamad plaanlahendused.

a) Kõige lihtsam on ehitada ühemarsilist sirget treppi. Kuid selline trepp vajab kindlasti palju ruumi ja on seetõttu raskesti sobitatav.
b) Keerukuselt järgmine variant on vaheplatvormiga kahemarsiline trepp. Selline trepp on suhteliselt lihtne ehitada ja on mugav sobitada olemasolevasse hoonesse.
c) Trepile kulutatava pinna vähendamiseks on hea kavandada trepp keerusastmetega.
d) Enim levinud oma otstarbekuse ja ruumipaigutuse hea suhte pärast on ühe pöördega ja keerusastmetega trepp – L-kujuline trepp,  mis mahub vahelaetalade vahelt läbi.

Normaalne ühepereelamu trepi puhas käigulaius oleks 90 cm. Minimaalne käigulaius peaks olema 70 cm. Trepiastmete mõõdud määratakse valemiga 2K + L= 63-64 (60-65) cm  (K-astme kõrgus, L – astme laius). Astmete kõrguseks valitakse vahemikus 15-18(20)cm ja laius 25-30cm. Soovitav oleks lisada astmele nina 20-40mm. Kui soovitakse treppi muuta läbipaistmatuks siis paigaldatakse trepile lisaks varvaslauad.

Teraskonstruktsioonile rajatud treppid on stabiilsed, kui kandurid dimensioneerida õigesti vastavalt mõjuvatele koormustele.  Et mitte hiljem trepil käimisel taluda krigisemist, õõtsumist või vibratsioone, ei tohiks minna üksnes materjalikokkuhoiul rajaneva hinnaohvriks.  Meie ettevõte teeb stabiilsuse tagamiseks konstruktsioonile vajalikud tugevusarvutused.

Trepikonstruktsoonidest võib valida ühetala, kahetala, siksak, fermsüsteem-, kaares ja keerdlahendusi ning kombineeritud variante. Alati võib lasta fantaasial lennata ja teha trepikonstruktsiooni huvitavamaks lisades juurde kujunduselemente – näiteks laserlõikus annab huvitavaid võimalusi lõigata metall-lehtedest ja lehtede sisse mistahes kujundeid.

Trepiastmete valik – sisetingimustesse pannakse tavaliselt puitastmed, betoonist astmed, või ka klaasist astmed. Klaas on sisekujunduslikult väga effektne. Moodne on kombineerida klaasi puiduga, st mõned astmed tehakse klaasist. Puidu eelis betooni ja klaasi ees on nende kergus ning seetõttu saab ka trepikonstruktsioon saledam, lisaks on puit „soe“ materjal. Kui astmed peavad taluma liivaseid ja poriseid jalavarje siis peab arvestama, et olenemata puidu liigist ei ole puit vastupidav kulumisele. Odvamad puitastmeid võib valmistada spoonitud vineerikilbist, jättes spooniga mulje, et tegu väärispuidust astmetega, kuid levinumad on siiski liimpuidust astmed. Puitastmete valikul peaks arvestama puidu kõvadusega – odavamatest soovitaks kaske, kallimatest saart, tamme ja pööki. Kõiki liike on võimalik viimistleda õlide, peitside ja lakkidega (vt. toone siit http://www.porandakeskus.ee/et/tooted?category=18). Puiduõli säilitab puidu naturaalse mustri, kuid vajab kindlasti hooldusõlitamist. Huvitavaid stiile ja mustreid saadakse toonimisel peitside ja lakkidega. Astmete parandamine vigastuste korral on aga märksa töörohkem ettevõtmine kui õlitatud astmete puhul.

Hoonest väljaspoole liimpuidust puitastmeid ei soovita – põhjuseks kiire kulumine ning niiskudes ja talvel libedus. Valida tuleb immutatud või termotöödeldud puite. Väljas sobivad treppidele väga hästi betoonist ja metallist  astmed. Jällegi ei ole betoonist astmed sugugi igavalt hallid, vaid huvitavate toonide ja pinnatöötlusega (vt. http://www.kiilibetoon.ee/varvid.htm.).

Metallist valmistatakse erineva tihedusega keevisrestist ja profiilpindadest kui ka rihveldatud pinnaga astmeid (http://www.metaldis.ee). Metallist astmed peavad olema kindlasti kuumtsingitud – kallimal juhul alumiiniumist või roostevabast terasest. Metallastmetele värvkatet ei soovita, kuna kulumise tõttu ei püsi see kuigi kaua.

Konstruktsiooni viimistlemine – oluline on vahet teha, kas konstruktsioone kavandatakse hoone sisse või hoonest välja. Kui hoones sees on peamiseks teguriks viimistluskihtide vastupidavus mehaanilistele kulumisele siis väljaspool hoonet hakkavad lisaks rolli mängima ümbritsevad ilmastikuolud. Teraspindu saab korrosiooni eest kaitsta õige ettevalmistuse ja värvimisega. Hinnalt odavamad piirdekonstruktsioonid võib teha pulbervärvkattega. Pulbervärvitud pinnad on mehhaaniliselt tugevad ja värvimine ise keskkonnasõbralik. Pulbervärvi eelis tavavärvide ees on väiksemate metallipinna konaruste ja kriimude hea kattevõime. Suuremate ebatasasuste kõrvaldamiseks tuleks metallpinnad eelnevalt pahteldada, mis eeldab, et kasutama peaks vedelvärvimist. Pahtlite ja vedelvärvidega saadakse väga kõrge kvaliteediga viimistluskiht, kuid suurem töömaht kergitab veidi hinda.

Värvivalikul võtke aluseks RAL värvikaart (http://www.ralcolor.com/) – enamjagu toone on esindatud. Kuna arvutiekraan on siiski mõnevõrra petlik, peaks täpsema pildi saamiseks pöörduma mõnda ehituskauplusesse.

Välja planeeritavad teraskonstruktsioonid tuleks kuumtsinkida, mis moodustab hallika mati viimistluse. Tsinkimine võib esmapilgul tunduda kulukas, kuid tagab pikaks ajaks korrosioonitõrje. Tsinki võib soovi korral üle värvida kasutades õigeid värvimistehnoloogijaid. Kuumtsingitud detaile tuleb enne värvimist passiveerida, et eemaldada tsinkimisega kaasnev oksiidikiht ja tagada parem nakkekiht värvimiseks.

Atraktiivne välimus ja pikk kasutusiga saadakse, kui konstruktsioonid valmistada roostevabast terasest. Roostevaba terast tasuks eriti eelistada seal, kus võib eeldada värvikihi kiiremat kulumist – näiteks piirete käsipuud. Roostevaba terase teine eelis on vastava töötlusega selle läikiv ja effektne välimus, mis õige hooldusega jääb kestma. Meie ettevõte pakub ja soovitab nn „lihvitud“ viimistlusega tooteid, mis ühtaegu läigib, kuid samas ei näita ka ajapikku tekkivaid kriimustusi välja. Kuna roostevaba teras ise on harilikust terasest oluliselt kallim siis oleks mõistlik sellest valmistada kaalult väiksemaid elemente, nagu  piirdekonstruktsioonid või selle osad – nt. kujunddetailid ja käsipuud).

Paraku ei pöörata tähelepanu tõsiasjale, et ka roostevaba teras võib ajapikku roostetama hakata – metallipind hakkab kollakaks muutuma. Põhjuseks on happeline keskkond ja õhutolmus sisalduvad rauaosakesed. Roostevaba terase korroteerumist ja läikekadumist on võimalik vältida õige hooldusega – selleks sobivad spetsiaalsed roostevaba terase hooldusained, mis on ehituskauplustest kättesaadavad.

Piirdekonstruktsioonid – piirete ülesanneteks on turvalisuse tagamine, mugav kasutamine ning ruumi või hoone kujundamine. Turvalisuse määrajaks on õige kõrguse ja tiheduse valik. Soovituslikult võiks trepipiire olla astme esiservast  arvestades 900-1000mm kõrge. Muud piirded 1000-1100mm põrandast arvestatuna. Lisaks peaks piirde konstruktsioonivalikul arvestama, milliseid lisakoormusi peavad taluma – näiteks on peres väikesed lapsed, kes tahestahtmata piirete küljes ripuvad ja nende peal ronivad.

Eramutes, kus vertikaal- ja horisontaalkoormused piiretele on suhteliselt väikesed valmistatakse postid ümarast või kandilisest materjalist, mille läbimõõt harilikult 40-50mm. Ümarate käsipuude läbimõõdud d=33-50mm. Kandiliste käsipuude mõõdud sõltuvalt materjalist (teras või puit) võiksid olla 30x60mm, 30x70mm, 40x40mm, 40x80mm, 50x50mm.

Lihtsmate lahendustena võib õhupiirdeks kaaluda latt/toru- ja trosspiirdeid. Õhupiirde tiheduse valikul ei soovitaks väga hõredaid lahendusi. Valikul võiks etaloniks võtta levinud ja paljudes riikides seadustatud printsiibi – kui lattide/trosside vahe on kuni 120mm  siis sellise arvestuse kohaselt ei mahu väikse lapse pea läbi õhupiirde avade. Sellist turvalisuse aspekti peaks iga tellija piirde planeerimisel kaaluma.

Õhupiirdeks võib kasutada klaasi. Eramuehituses võib kasutada nii karastatud kui ka lamineeritud klaasi. Oluline on, et klaasipaksus oleks õigesti dimensioneeritud. Võib kasutada kirgast kui ka toonitud ja matistatud klaase (http://www.marepleks.ee). Klaas on effektne ja turvaline, kuid klaasi puudused tekivad koristamise käigus– näitab kergesti välja tolmu ja sõrmejälgi. Puhastamine toimub mitteabrasiivsete vahendite, puhta vee ja tavapäraste mitte-leeliseliste toodetega.

Effektse lahenduse saab, kasutades perforeeritud lehte piirde täitena, mis samaaegselt laseb valgust läbi ja varjab – sobib küll peamiselt välitingimustesse. Perforeeringuid on erinevate kujude ja tihedustega.

Klassikaliste lahendustena võime valmistada sepiselemetidega või sepistatud piirdeid.

Loodame, et lühiülevaadest oli teile mingisugust kasu. Küsimuste korral annab B&W Metalli pere heameelega nõu ja koos töötame välja teile sobiva lahenduse.

Effektse lahenduse saab, kasutades perforeeritud lehte piirde täitena, mis samaaegselt laseb valgust läbi ja varjab – sobib küll peamiselt välitingimustesse. Perforeeringuid on erinevate kujude ja tihedustega.